Acad. Prof. Dr. Benedek József

Departamentul Geografie al liniei maghiare

Email: jozsef@geografie.ubbcluj.ro

Numãr de telefon: 0040-264-405300/int. 5471

Ariile de competență: dezvoltarea regională și locală, politică regională, amenajarea teritoriului. Membru al Academiei Maghiare de Știință, Secția Științe Economice și Juridice, Comisia de Știință Regională; membru al Registrului Urbaniștilor din România (geograf-urbanist); reprezentantul României la Regional Studies Association; alumni „Alexander von Humboldt”; alumni „Colegiul Noua Europă”, București. Distins, între altele, cu  premiul CNCSIS “In hoc signo vinces”, pentru rezultatele obţinute în cercetare (2004), și cu Medalia „Lóczy Lajos”, acordată de Societatea Maghiară de Geografie (2010).

Mai multe cărți și volume publicate, între care: BENEDEK J., SCHULZ E. (eds.) (2003) Südosteuropa. Geographische Entwicklungen im Karpatenraum. Würzburger Geographische Manuskripte 63, Würzburg; 15 capitole în cărți, între care: BENEDEK J. (2008) The emergence of new regions in transition Romania, in: SCOTT, J. (Ed) De-coding New Regionalism. Shifting Socio-political Contexts in Central Europe and Latin America, 233 – 246. Ashgate. Urban and Regional Planning Series, Aldershot; BENEDEK J., HORVÁTH R. (2008) Chapter 12, Romania, in: BAUN M, MAREK D., (Eds) EU regional policy after enlargment, 226 – 247. Palgrave Macmillan, Basingstoke; peste 100 de articole științifice, între care: BENEDEK J., JORDAN P. (2007) Administrative Dezentralisierung, Regionalisierung und Regionalismus in den Transformationsländern am Beispiel Rumäniens, Mitteilungen der Österreichischen Geographischen Gesellschaft 149 Jg., 81 – 108; MÁTÉ, G., NÉDA, Z., BENEDEK, J. (2011) Spring-block model reveals region-like structures. PLoS ONE 6 (2): e16518.